1989
Production of the Year
* Godspell, Ballarat Light Opera Company
Chicago, Geelong Musical Comedy Co
Pippin, Catchment Players
Candide, Whitehorse Musical Theatre Co
West Side Story, MUMCo
The King and I, Whitehorse Musical Theatre Co
Director of the Year
* Chris Bradtke, Candide, Whitehorse Musical Theatre
Debbie Fraser, Chicargo, Geelong Musical Comedy Co
Paul Weston, Pippin, Catchment Players
Howard Dandy, Godspell, Ballarat Light Opera Co
Ros McKenzie, West Side Story, MUMCo
Chris Bradtke, The King and I, Whitehorse Musical Theatre Co
Neil Godwin, Annie, Westernport Theatre Co
Musical Direction
* Kirk Skinner, Candide, Whitehorse Musical Theatre
Jim Davidson, Chicago, Geelong Musical Comedy Co
Jan McMastrer, Pippin, Catchment Players
Cenarth Fox, West Side Story, MUMCo
John Haddock, George M, CLOC Musical Theatre
Ian Morris, Godspell, Ballarat Light Opera Co
Ken Taylor, Annie, Westernport Theatre Co
Choreography
* Kerrie McBean, Chicago, Geelong Musical Comedy Company
Lynette Bailey, Pippin, Catchment Players
Julie-Ann Ward, Godspell, Ballarat Light Opera CO
Alan Stone, The Boy Friend, Sandringham L O C
Nicole Bordignon, West Side Story, MUMCo
Settings
* Candide, Whitehorse Musical Theatre
Pippin, Catchment Players
George M, CLOC
West side Story, MUMCo
The Boy Friend, Sandringham
Lighting
* Pippin, Catchment Players
The Music Man, Peninsula Light Opera Society
Yeoman of the Guard, Babirra Players
Candide, Whitehorse Musical Theatre Co
Godspell, Ballarat Light Opera Co
West Side Story, MUMCo
Wardrobe
* Pippin, Catchment Players
Chicago, Geelong Musical Comedy Co
Candide, Whitehorse Musical Theatre Co
Godspell, Ballarat Light Opera Co
The Boy Friend, Sandringham LOC
The King and I, Whitehorse Musical Theatre Co
Technical Achievement
* Candide, Whitehorse Musical Theatre
Pippin, Catchment Players
George M CLOC
Godspell, Ballarat Light Opera Co
Oliver, West Gippsland Performing Arts
West Side Story, MUMCo
Actress in a Major Role
* Gail Lee, Chicago, Geelong Musical Comedy Company
Natalie Jones, Candide, Whitehorse Musical Theatre Co
Anne Pagram, Cowardy Custard, Festival Theatre Co
Bev McKern, Cowardy Custard, Festival Theatre Co
Jenna Hogan, Little Shop of Horrors, Spellbound
Gabrielle O’Brien, The King and I, Whitehorse Musical Theatre Co
Actor in a Major Role
* Rob Constable, Candide, Whitehorse Musical Theatre
Brad Smith, Funny Thing, Altona City Theatre
Henri DeGorter, How to Succeed, Dandenong LOC
Kevin Whitney, Pippin, Catchment Players
Andrew Wild, Little Shop of Horrors, Spellbound
Ian Grearly, The King and I, Whitehorse Musical Theatre Co
Steven Ritchie, Candide, Whitehorse Musical Theatre Co
Actress in a Supporting Role
* Lani Zaitman, West Side Story, Monash University Musical Theatre
Company (MUMCO)
Janice Stokes, Camelot, Geelong Lyric Theatre
Loreta Hodson, The Boy Friend, Sandringham
Liz Gurrie, Paint Your Wagon, Ballarat Lyric Theatre Co
Debbie Boddy, Pippin, Catchment Players
Actor in a Supporting Role
* David Mackay, Chicago, Geelong Musical Comedy Co
Michael Cant, Chicago, Geelong Musical Comedy Co
Chris White, Pippin, Catchment Players
Andrew Roberts, Candide, Whitehorse Musical Theatre Co
David McLean, Candide, Whitehorse Musical Theatre Co
George Crawford, Camalot, Geelong Lyric Theatre Co
Gladys Moncrieff Award for Outstanding New Talent
* Natalie Jones, Candide, Whitehorse Musical Theatre Co
* Carolyn McNally (Moore), Sliver Celebration, CLOC
Tania Wert, Annie Get Your Gun, Mordialloc
Lani Zaitman, West Side Story, MUMCo
Peter Leithhead, Silver Celebration, CLOC
Robert MacNamara, Silver Celebration, CLOC
Judges’ Awards
Benalla Theatre Company, The Wizard of Oz
Henri de Gorter,
Kelvin Betts, Performance, Bless the Bride, Rangers Theatre Co
Richard McDonald
Richard Sunderland
John Noland
Suzanne Keane
Dandenong Light Opera Co, How to succeed in Business
Catchment Players, Pippin
MUMCo, West Side Story
G.S.O.D.A. Junior Players, The Wizard Of Oz
Edith Harrhy Award for Outstanding Service to Non-Professional Music Theatre
Nell Wynd, Grant Alley
Venue
Alexander Theatre, Monash University Clayton