2020/2021 – Nominations and Recipients

Home / 2020/2021 – Nominations and Recipients

2020/2021 – Nominations and Recipients

Recipients are marked in with *.

OPEN SECTION

Production of the Year (Bruce McBrien Award)
Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
* Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Phantom of the Opera, Albury Wodonga Theatre Company
Wicked, Warragul Theatre Company
We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Direction (Vin Foster Award)
Tamara Finch, A Chorus Line, Williamstown Musical Theatre Company
Angela Kenna, Mamma Mia, Holiday Actors
Melanie Xavier & Adriana Tascone, Disenchanted, PEP Productions
Chris White & Lynette White, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Matthew Henderson, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
* Liam Charleston, Wicked, Warragul Theatre Company

Musical Direction (Geoff Tomkins Award)
Stephen McMahon, A Chorus Line, Williamstown Musical Theatre Company
John Shawcross, Mamma Mia, Footlight Productions
Ned Dixon, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Cactus Musicals
Peter Nguyen, Chitty Chitty Bang Bang, Panorama Theatre Company
Andy McCalman, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Matthew Nutley, 3rd Wheel, Waterdale Theatre
Geoff Martin & Majella Muller, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Katja Jorgenson, Phantom of the Opera, ALbury Wodonga Theatre Company
* Brad Treloar, Wish Upon a Song – The Magical Music of Disney, Geelong Lyric Theatre
Society
David Williams OAM, Wicked, Warragul Theatre Company
Shaun Critten, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Choreography (Marie Cumisky Award)
Beth Loft, Mamma Mia, Holiday Actors
Lochlan Erard, Mamma Mia, Footlight Productions
Lynette White, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
* Natalya Munro, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Claire Sexton, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Settings (Grahame Murphy Award)
Lachie McFarlane, Mamma Mia, PLOS Musical Production
* Chris White, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Nathan Weyers, Mamma Mia, Footlight Productions/BLOC Music Theatre
Keegan Just, Wicked, Warragul Theatre Company
Vern Wall, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Wardrobe (Hazel Rodgers Award)
JScott Hili, Priscilla Queen of the Desert, CPAC Musical Theatre
Leonie Joynson, Side Show, Theatre of the Damned
* Victoria Horne, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Linda Blake, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Liam Charleston & Leane Gooding, Wicked, Warragul Theatre Company
Danika Hill, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Lighting
Brad Alcock, Priscrilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
* Matthew Heenan & Laurence Heenan, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Dean Taylor, Wish Upon a Song – The Magical Music of Disney, Geelong Lyric Theatre
Society

Sound
Ben Anderson, Side Show, Theatre of the Damned
* Marcello Le Rocco, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Ben Anderson, Wish Upon a Song – The Magical Music of Disney, Geelong Lyric Theatre
Society
Greg Ginger, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Technical Achievement (Nigel Wallace Award)
* Chris White, Grant Alley, Justin Karakai & Peter Turley, The Bus, Priscilla Queen of
the Desert, CLOC Musical Theatre
Darren Hunt, Rod Phillips & Brent Scott, The Boat, Phantom of the Opera, Albury Wodonga
Theatre Company
Keegan Just & Geoff Crisp, The Wheelchair, Wicked, Warragul Theatre Company
Michael Petrani, Elphaba’s Fly Defying Gravity, Wicked, Warragul Theatre Company

Male Performer in a Leading Role (Harold Burrows Award)
Liam McWhinney, Buddy Holly, Buddy: The Buddy Holly Story, Beaumaris Theatre
Andrew Perry, Caractacus Potts, Chitty Chitty Bang Bang, Panorama Theatre Company
Liam Erck, Terry Connor, Side Show, Theatre of the Damned
Robert Clark, Edward Bloom, Big Fish, Fab Nobs Theatre
* Lee Threadgold, Bernadette, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Craig Quilliam, Phantom, Phantom of the Opera, Albury Wodonga Theatre Company
Liam Brown, Galileo Figaro, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Female Performer in a Leading Role (Doreen Burrows Award)
Kaitlyn Gust, Donna Sheridan, Mamma Mia, Holiday Actors
Sophie Collins, Donna Sheridan, Mamma Mia, Footlight Productions
Stephanie Powel, Sandra Bloom, Big Fish, Fab Nobs Theatre
Jen Stirk, Violet Hilton, Side Show, Theatre of the Damned
* Sarah Kate Landy, Donna Sheridan, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Sienna Iscaro, Elphaba, Wicked, Warragul Theatre Company
Zoe Czempinski, Glinda, Wicked, Warragul Theatre Company
Taylah Chisholm, Scaramouche, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Male Performer in a Supporting Role (Rob Constable Award)
* Will Hanley, Paul San Marco, A Chorus Line, Williamstown Musical Theatre Company
Jamie Bray, Mike Costa, A Chorus Line, Williamstown Musical Theatre Company
Joshua Aiello, Ritchie Valens, Buddy: The Buddy Holly Story, Beaumaris Theatre
Harry Price, Bill Austin, Mamma Mia, Holiday Actors
Ashley Weidner, Douglas Panch, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Cactus
Musicals
Daniel Baker, Felicia/Adam, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Angel Dolejsi, Mitzi/Tick, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Andrew Roberts, Bob, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Jason Muller, Sam Carmichael, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Sam Stephens, Dr Dillamond, Wicked, Warragul Theatre Company
Conor Cunningham, Buddy, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company
Daniel Sexton, Khashoggi, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Female Performer in a Supporting Role
Sarah Kate Hanley, Diana Morales, A Chorus Line, Williamstown Musical Theatre Company
Kristen Ryan, Olive Ostrovsky, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Cactus
Musicals
Jessica Ryan, Tanya, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
* Simone Crossley, Carlotta Giudicelli, Phantom of the Opera, Albury Wodonga Theatre
Company
Denise Twite, Madame Morrible, Wicked, Warragul Theatre Company
Alice Bottomley, Oz, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Junior Performer in an Open Production (Anna Marinelli Award)
* Kaitlyn Gust, Donna Sheridan, Mamma Mia, Holiday Actors
Michael Roskam, Young Will/Will’s Son, Big Fish, Fab Nobs Theatre
Charlie Wilson, Jeremy Potts, Chitty Chitty Bang Bang, Panorama Theatre Company
Lucie Doody, Jemima Potts, Chitty Chitty Bang Bang, Panorama Theatre Company
Justin Wilksch, Benji, Priscilla Queen of the Desert, CPAC Musical Theatre
Jacob Carr, Buddy, Side Show, Theatre of the Damned

Dancer’s Award (Tony McShanag Award)
Ashley Tynan, Laurie, A Chorus Line, Williamstown Musical Theatre Company
Will Hanley, A Chorus Line, Williamstown Musical Theatre Company
Cameron O’Riley, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
* Cooper Guinea, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Jasmine Robinson, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
Kira Walker, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Cameo Performance
Ashley Tynan, Laurie, A Chorus Line, Williamstown Musical Theatre Company
Aidan Niarros, Priest, Mamma Mia, PLOS Musical Productions
Garry West, Father Alexandrios, Les Miserables, Ballarat Lyric Theatre
Ben Howell, Runner, Chitty Chitty Bang Bang, Panorama Theatre Company
Michael Mitchell, The Child Catcher, Chitty Chitty Bang Bang, Panorama Theatre Company
* Danielle Tyler, Shirley, Priscilla Queen of the Desert, CPAC Musical Theatre
Johnathan White, Miss Understanding, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Bryce Baumgarten, Genie, Wish Upon a Song – The Magic Music of Disney, Geelong Lyric
Theatre Society
Tori Lee Stones, Rafiki, Wish Upon a Song – The Magic Music of Disney, Geelong Lyric
Theatre Society

Ensemble Performance
Donna and the Dynamos, Mamma Mia, Footlight Productions
The Cast, Disenchanted, PEP Productions
The Divas, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
* The Ensemble, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
The Ensemble, Mamma Mia, BLOC Music Theatre
The Ensemble, Wicked, Warragul Theatre Company
The Ensemble, We Will Rock You, Bendigo Theatre Company

Design Award (Peter Blizzard-Allen Award)
Blake Pierce, Program Design, Les Miserables, Ballarat Lyric Theatre
Scott Hili, Bus Design, Priscilla Queen of the Desert, CPAC Musical Theatre
Ashleigh Oaks, Half Man/Half Woman Makeup, Side Show, Theatre of the Damned
* David Wisken, Wig Design, Priscilla Queen of the Desert, CLOC Musical Theatre
Chris White, Shoe Rise from the Bus Concept Design, Priscilla Queen of the Desert, CLOC
Musical Theatre
Nina Shuurman, Phantom’s Cape, Phantom of the Opera, Albury Wodonga Theatre
Company

Concert Production/Revue
3rd Wheel, Waterdale Theatre
* Wish Upon a Song – The Magical Music of Disney, Geelong Lyric Theatre Society


Awards of Excellence

Recipient: Cactus Musicals
For a new, small theatre company trying to establish itself through a global pandemic, with
the potential to offer smaller high quality off-beat musical productions, I’d like to present this
award as encouragement to Cactus Musicals in light of their company brief and excellent
inaugural production of The 25th Annual Putnam County Spelling Bee. I’m looking forward to
seeing what they do next!

Recipient: CPAC Musical Theatre
Pre-Show Announcement, Priscilla Queen of the Desert – In recognition of their pre-show
announcement which was not only informative especially in regards to COVID but also
clever and witty.

Special Award
Fran Boyd

Edith Harrhy Award
Debbie Keyt
Peter Wills

Life Membership
Keith Stubley
Elly Foster

JUNIOR SECTION

Production of the Year (Catchment Players Award)
High School Musical, Take the Mic Australia
Matilda the Musical, Leibler Yavneh College
Shrek: The Musical, Mount Scopus Memorial College
Hairspray Junior, Western Arts Theatre
* Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Camp Rock, Fab Nobs Theatre
The Little Mermaid Junior, Discovering Stars Theatre Company

Direction
James Terry, High School Musical, Take the Mic Australia
Katie Weston & Michi Wenig, Matilda the Musical, Leibler Yavneh College
* Gideon Szental, Shrek: The Musical, Mount Scopus Memorial College
Meg Warren, Hairspray Junior, Western Arts Theatre
Dayna Tinline, Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Maeghan McKenzie, Camp Rock, Fab Nobs Theatre
Caitlyn Marshall, The Little Mermaid Junior, Discovering Stars Theatre Company

Musical Direction
Anthony Barnhill, High School Musical, Take the Mic Australia
Cameron Thomas, Matilda the Musical, Leibler Yavneh College
* Natalie Calia, Shrek: The Musical, Mount Scopus Memorial College
Minna Ikonen & Bec Muratore, Hairspray Junior, Western Arts Theatre
Simon Walter & Bill Simmons, Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Sally McKenzie, Camp Rock, Fab Nobs Theatre
Caitlyn Marshall, The Little Mermaid Junior, Discovering Stars Theatre Company

Choreography
Lachlan Purcell, High School Musical, Take the Mic Australia
Michi Wenig, Matilda the Musical, Leibler Yavneh College
Emma Clair Ford, Shrek: The Musical, Mount Scopus Memorial College
Samira Reason, Hairspray Junior, Western Arts Theatre
* Pete Tserbis, Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Maeghan McKenzie, Camp Rock, Fab Nobs Theatre
Georgia Cutajar, The Little Mermaid Junior, Discovering Stars Theatre Company

Male Performer in a Leading Role
* Orlando Kallen, Troy Bolton, High School Musical, Take the Mic Australia
Jeremy Ardnt, Shrek, Shrek: The Musical, Mount Scopus Memorial College
Jordan McColl, Link Larkin, Hairspray Junior, Western Arts Theatre
Amon Prete, Shane Gray, Camp Rock, Fab Nobs Theatre
Joshua Neylon, Prince Eric, The Little Mermaid Junior, Discovering Stars Theatre
Company

Female Performer in a Leading Role
Sofia Cofano, Gabriella Montez, High School Musical, Take the Mic Australia
Lani Salmonvitch, Matilda, Matilda the Musical, Leibler Yavneh College
Kailey Silver, Fiona, Shrek: The Musical, Mount Scopus Memorial College
* Claire Hawdon, Sophie Sheridan, Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Romy Kirkham, Donna Sheridan, Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Tiana Carbone, Mitchie Torres, Camp Rock, Fab Nobs Theatre
Allira Alberto, Ariel, The Little Mermaid Junior, Discovering Stars Theatre Company

Male Performer in a Supporting Role
* Nicholas Saunders, Ryan Evans, High School Musical, Take the Mic Australia
Remi Schauder, Lord Farquaad, Shrek: The Musical, Mount Scopus Memorial
College
Sedriece Kickett, Seaweed J. Stubbs, Hairspray Junior, Western Arts Theatre
Jesse Ermer, Harry Bright, Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Jack Thompson, Nate Gray, Camp Rock, Fab Nobs Theatre
Jasper McDonald Parsons, Scuttle, The Little Mermaid Junior, Discovering Stars
Theatre Company

Female Performer in a Supporting Role
Ellie Goldenberg, Miss Agatha Trunchbull, Matilda the Musical, Leibler Yavneh
College
* Eliana Morris, Miss Honey, Matilda the Musical, Leibler Yavneh College
* Jessica Lenga, Donkey, Shrek: The Musical, Mount Scopus Memorial College
Yasmin Hanane, Motormouth Maybelle, Hairspray Junior, Western Arts Theatre
Arabella Moran, Rosie, Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Sasha Lippman, Tanya, Mamma Mia, Caulfield Grammar School
Rachael Prete, Tess Tyler, Camp Rock, Fab Nobs Theatre
Cassidee Mordaunt, Ursula, The Little Mermaid Junior, Discovering Stars Theatre
Company