2004
Production of the Year
Paris, Stella Entertainment |
Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Chicago, Ballarat Lyric Theatre
*Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society |
The Soldier’s Wife, Shepparton Theatre Arts Group
Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre
Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Is There Life After High School?, Fab Nobs Theatre
Junior Production of the Year
The Scarlet Pimpernel, St Leonard’s College
Fame – The Musical, The Peninsula School
Moses – The Musical, St Joseph’s College (Geelong)
*Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College
Guys and Dolls, Parade College
Calamity Jane, Ballarat Light Opera Company Juniors
Direction
Peter Fitzpatrick and Michael Coe, Paris, Stella Entertainment
Chris Bradtke, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Davina Smith Crowley, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Fred Fargher, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Peter McAlpine, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre
*Doug Mann, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Rob Robson, The Soldier’s Wife, Shepparton Theatre Arts Group
Lindy Crowe-Procaccino, Calamity Jane, Ballarat Light Opera Company Juniors
Noel Browne, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Shaun Kingma, Is There Life After High School?, Fab Nobs Theatre
Musical Direction
Philip Carmody, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Andy McCalman, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Jayne Turner, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College
Ben Hudson, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre
*Michael Loughlin, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Tricia Sargant, Aussierock, Shepparton Theatre Arts Group
Nicholas Buc, Hot Mikado, Windmill Theatre Company
Choreography
Roman Berry, Paris, Stella Entertainment
Scott Ponsford, Grease, Catchment Players of Darebin
Mark McCabe, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
*Fred Fargher, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Shana-Sandra Buriani-Gennai, Guys and Dolls, Parade College
Scott Hili, There’s No Business Like Show Business, Dandenong Theatre Company
Susan Lewis, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre
Miranda Brooks, Hot Mikado, Windmill Theatre Company
Settings
Damian Muller, Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company
Brenton Staples, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
David Dare, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Hal White Inc., Chicago, Ballarat Lyric Theatre
David Parsons, David Sutton, Rick Howden, The Wizard of Oz, Altona City Theatre
*Colin Mitchell, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre
Damian Muller, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Barry Pearce, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre
Noel Browne, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Lighting
Michael Coe, Paris, Stella Entertainment
Mystic Design, Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company
Jamie Ivarsen, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Michele Domonkos, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Mystic Entertainmentz, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Jason Bovaird, There’s No Business Like Show Business, Dandenong Theatre Company
Michele Domonkos, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Martin Karklins, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre
*Noel Browne, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Scott Opie, Aussierock, Shepparton Theatre Arts Group
Wardrobe
John Azzopardi, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Fred Fargher, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Nicole Black, The Wizard of Oz, Altona City Theatre
*Colin Mitchell, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre
Jenny Walshe and Jenny Kloester, Moses – The Musical, St Joseph’s College (Geelong)
Lindy Crowe-Procaccino and team, Calamity Jane, Ballarat Light Opera Company Juniors
Miranda Kalgovas, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre
Lida Harbord, Aussierock, Shepparton Theatre Arts Group
Technical Achievement
Paris, Stella Entertainment
Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company
Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Chicago, Ballarat Lyric Theatre
*Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre
Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre
Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Aussierock, Shepparton Theatre Arts Group
Male Performer in a Leading Role
Lee Threadgold, Valjean, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Shaun Kingma, Javert, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Andrew Seeary, Billy Flynn, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Russell Hemming, Fred/Petruchio, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre
Charlie Kedmenec, Javert, Les Miserables, SLAMS Music Theatre Company
*Brad Beales, Sweeney Todd, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Ryan Meeking, The Soldier, The Soldier’s Wife, Shepparton Theatre Arts Group
Lee Threadgold, Mack Sennett, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre
Mike Gardiner, Dr Jekyll/Mr Hyde, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Male Performer in a Supporting Role
Peter Dennis, Agamemnon, Paris, Stella Entertainment
Phil Haby, Menelaus, Paris, Stella Entertainment
Andrew Pennycuick, Enjolras, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Ben Mitchell, Jud Fry, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Andrew Davies, Ali Hakim, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Alan Edmondson, Amos Hart, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Dee Harlock, Mary Sunshine, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
*David Zierk, Tobias, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Andrew Dark, Anthony, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Andrew Gates, Pirelli, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Barry Mitchell, Mr MacAfee, Bye Bye Birdie, Whitehorse Musical Theatre
Jaison Hoernel, John Utterson, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Female Performer in a Leading Role
Amy Lehpamer, Laurey, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Megan Bourke-O’Neil, Roxie Hart, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Chelsea Lewis, Lilli/Kate, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre
*Darylin Ramondo, Mrs Lovett, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Bianca Fenn, Rosie, The Soldier’s Wife, Shepparton Theatre Arts Group
Annie Hildebrand, Yum Yum, Hot Mikado, Windmill Theatre Company
Female Performer in a Supporting Role
Jessica Enes, Cassandra, Paris, Stella Entertainment
Barbara Hughes, Madame Thenardier, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
*Christine Gladki, Ado Annie, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Lorenne Whitecross, Matron “Mama” Morton, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Mylinda Joyce, Fantine, Les Miserables, SLAMS Music Theatre Company
Emily Zierk, Johanna, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Shandelle Cook, Beggar Woman, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Hannah Free, Emma Carew, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Junior Performer (Male)
Tyler Hess, Benjy Stone, My Favorite Year, Holiday Actors
Omar Moustafa, Percy Blakeney, The Scarlet Pimpernel, St Leonard’s College
Brent Trotter, Nick Piazza, Fame – The Musical, Damascus College
Luke Butler, Mr Myers, Fame – The Musical, Damascus College
*Chris Anderson, Tevye, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College
Matthew Cameron, Motel, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College
Stephen Valeri, Nicely Nicely Johnson, Guys and Dolls, Parade College
Mark Bonanno, Linus, You’re A Good Man, Charlie Brown, Mackillop Catholic Regional College
Junior Performer (Female)
Angela Scundi, Helen, Paris, Stella Entertainment
Cassandra Mezo, Miss Adelaide, Guys and Dolls, Aitken College
Amy Lehpamer, Laurey, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Angela Scundi, Carmen Diaz, Fame – The Musical, The Peninsula School
Kate Macdonald, Miss Sherman, Fame – The Musical, The Peninsula School
Laura Burzacott, Charity Hope Valentine, Sweet Charity, ARC (Amateur Repertory Company)
*Rachelle Harvey, Golde, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College
Michelle Crupi, Miss Adelaide, Guys and Dolls, Parade College
Amy Harbour, Calamity Jane, Calamity Jane, Ballarat Light Opera Company Juniors
Dancer’s Award
Kassie Martin, Carousel, Dandenong Theatre Company
Francis Lawrence, Grease, Catchment Players of Darebin
Tristan Dyer, Fame – The Musical, The Peninsula School
Dean Berlingeri and break-dancing team, Fame – The Musical, Damascus College
*Francis Lawrence, Guys and Dolls, Parade College
Lyn Laister, The Pajama Game, MLOC Productions
Jessica Dubowik, You’re A Good Man, Charlie Brown, Mackillop Catholic Regional College
Gladys Moncrieff Award for Best New Talent
Aaron Pratt, Caiaphas, Jesus Christ Superstar, Cardinia Performing Arts Company
Frankie Bensch, Sky Masterson, Guys and Dolls, Aitken College
Omar Moustafa, Percy Blakeney, The Scarlet Pimpernel, St Leonard’s College
Emily Zierk, Johanna, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society
Kyle Raftery, P.T. Barnum, Barnum, MLOC Productions
Lorenne Whitecross, Matron “Mama” Morton, Chicago, Ballarat Lyric Theatre
Michael Gate, Oscar, Sweet Charity, ARC (Amateur Repertory Company)
*Annie Hildebrand, Yum Yum, Hot Mikado, Windmill Theatre Company
Cameo Performance
*Robert Smith, Herod, Jesus Christ Superstar, Cardinia Performing Arts Company
Daniel Paoli, Joey Biltmore, Guys and Dolls, Aitken College
Kierin Murphy, President Roosevelt, Annie, Shepparton Theatre Arts Group
Luke Tonkin, Herod, Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company
Bert Dandy, Andrew Carnes, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society
Alisa Tanaka-King, Grandma Tzeitel, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies College in conjunction with Scotch College
Design Award
Michael Coe, Trojan Horse, Paris, Stella Entertainment
Stacey Gardoll, men’s costumes, The Scarlet Pimpernel, St Leonard’s College
Damian Muller, Road to Golgotha/crucifixion scenes, Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company
Brenton Staples, barricade, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre
Colin Mitchell, scenic art, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre
Andrew Elkington, burning bush, Moses – The Musical, St Joseph’s College (Geelong)
Michael Cooper/Andrew Seeary, Station/death of Carmen scene, Fame – The Musical, Damascus College
John Hall, bridge scene, West Side Story, Latrobe Theatre Company
Mark and Jannette Raynes, Joseph’s coat, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Panorama Theatre Company
*Sally Martin, barricade backcloth, Les Miserables, SLAMS Music Theatre Company
Jason Bovaird, computer/moving lighting, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre
Judges’ Awards
Judges’ Awards will be presented to individual members of Plenty
Ranges Theatre Company, Holiday Actors, Geelong Lyric Theatre
Society, Windmill Theatre Company, St Leonard’s College,
Damascus College and St Joseph’s College.
Alex Godfrey, Kathryn Maloney, Tony Wasley, Paige Lorensene,
Sophia Katos,
Leah Anderson, Brad Fischer, Plenty Ranges Theatre co.
Edith Harry Award
Ena Hall
Venue
Frankston Performing Arts Centre