2000
Production of the Year
* Pippin, Doorstep Productions
* Chess, Ballarat Light Opera Company
Peter Pan: The Croc Rock Musical, GSODA Junior Players
Cabaret, Altona City Theatre
Les Miserables, Warragul Theatre Company
Les Miserables, Catchment Players of Darebin
A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Junior Production of the Year
Robin Hood Rides Again, Rainbow Theatre Productions
Oklahoma!, Panorama Youth Theatre
* Peter Pan: The Croc Rock Musical, GSODA Junior Players
Direction
Darylin Ramondo, Pippin, Doorstep Productions
Robert Coates, The World Goes ’Round, Monash University Musical
Company (MUMCo)
* Caroline Stacey, Chess, Ballarat Light Opera Company
Debbie Fraser, Peter Pan: The Croc Rock Musical, GSODA Junior Players
Anna Marinelli, Cabaret, Altona City Theatre
Chris Bradtke, A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Geoff Tomkins and Davina Smith Crowley, Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Musical Direction
Geoff Tomkins, Pippin, Doorstep Productions
Graeme Vendy, Chess, Ballarat Light Opera Company
Ben Hudson, The Music Man, Mountain District Musical Society
Kirk Skinner, Les Miserables, Catchment Players of Darebin
Michael Loughlin, Les Miserables, Nova Theatre Company
* Philip Carmody, A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Amy Wert, Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Choreography
* Sherree Nash, Pippin, Doorstep Productions
Jessica Benney, The World Goes ’Round, Monash University Musical Company (MUMCo)
James Rooney, Anything Goes, CLOC Musical Theatre
Julia Sutherland, Cabaret, Altona City Theatre
Settings
Pippin, Doorstep Productions
Chess, Ballarat Light Opera Company
Oliver!, FAMDA (Foster Amateur Music & Drama Association)
* Peter Pan: The Croc Rock Musical, GSODA Junior Players
Les Miserables, PLOS Musical Productions
Les Miserables, Catchment Players of Darebin
A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Lighting
Chess, Ballarat Light Opera Company
* Peter Pan: The Croc Rock Musical, GSODA Junior Players
Les Miserables, Warragul Theatre Company
Les Miserables, Catchment Players of Darebin
A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Wardrobe
Pippin, Doorstep Productions
Nine, Whitehorse Musical Theatre
* Chess, Ballarat Light Opera Company
Oliver!, FAMDA (Foster Amateur Music & Drama Association)
Peter Pan: The Croc Rock Musical, GSODA Junior Players
Les Miserables, Catchment Players of Darebin
A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Technical Achievement
Chess, Ballarat Light Opera Company
* Oliver!, FAMDA (Foster Amateur Music & Drama Association)
Peter Pan: The Croc Rock Musical, GSODA Junior Players
A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Male Performer in a Leading Role
* Alan Davies, Leading Player, Pippin, Doorstep Productions
Robert Arnts, Anatoly, Chess, Ballarat Light Opera Company
Lee J. Threadgold, Harold Hill, The Music Man, Mountain District Musical Society
Matthew Geake, Emcee, Cabaret, Altona City Theatre
Lawrie Fildes, Oliver Warbucks, Annie, Latrobe Theatre Company
Brad Beales, Jean Valjean, Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
David Mackay, Javert, Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Female Performer in a Leading Role
* Rebecca Carmichael, Luisa Contini, Nine, Whitehorse Musical Theatre
Justine Schnellbeck, Florence, Chess, Ballarat Light Opera Company
Elizabeth Dark, Reno Sweeney, Anything Goes, CLOC Musical Theatre
Judy Barnard, Nancy, Oliver!, FAMDA (Foster Amateur Drama & Music Association)
Sallyann Wilson, Desiree, A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Male Performer in a Supporting Role
Howard Dandy, Charlemagne, Pippin, Doorstep Productions
Simon Farrow, Lewis, Pippin, Doorstep Productions
Ivan Williams, Molokov, Chess, Ballarat Light Opera Company
Max Hastings, Mr Sowerberry, Oliver!, FAMDA (Foster Amateur Music & Drama Ass’n)
Mark Dooley, Tobias, Sweeney Todd, SLAMS Music Theatre Company
* Mark Doggett, Enjolas, Les Miserables, Warragul Theatre Company
Andy McCalman, Enjolas, Les Miserables, Catchment Players of Darebin
Andrew Wild, Henrik, A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Andrew Dark, Carl-Magnus, A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Joel McLean, Marius, Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Female Performer in a Supporting Role
Judy Stephenson, Guido’s Mother, Nine, Whitehorse Musical Theatre
Felicity Hill, Lottie, Mack and Mabel, Nova Theatre Company
Taryn McDonald, Hope Harcourt, Anything Goes, Catchment Players of Darebin
Maxine Montgomery, Svetlana, Chess, Ballarat Light Opera Company
Judy Stephenson, Fraulein Schneider, Cabaret, Altona City Theatre
Carolyn Waddell, Madame Thenardier, Les Miserables, PLOS Musical Productions
Lauren Elise, Fantine, Les Miserables, PLOS Musical Productions
* Pam Christie Birkett, Charlotte, A Little Night Music, CLOC Musical Theatre
Noni McCallum, Eponine, Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Junior Performer
Susan-Marie Parnell, The Cat, Cinderella, Shepparton Kids in Theatre
Brenton Spiteri, Young Guido, Nine, Whitehorse Musical Theatre
Ben Jenner, Rooster, Annie, Latrobe Theatre Company
* Casey Hall, Annie, Annie, Latrobe Theatre Company
Tristan Vanyai, Gavroche, Les Miserables, Warragul Theatre Company
Katrina Hammer, Little Cosette, Les Miserables, Nova Theatre Company
Dancer’s Award
Mark Campbell, The World Goes ’Round, Monash University Musical Company (MUMCo)
Scott Warren, Hello Dolly!, Geelong Lyric Theatre Society
Melodie Grenache, Kismet, Babirra Music Theatre
Tanya-Lee Smith, Brigadoon, St Matthew’s Musical Society
* Robert Mulholland, Pirates of Penzance, Dandenong Theatre Company
Nicole Ryan, The King and I, Williamstown Light Opera Company
Mark McCabe, Hello Dolly!, Geelong Lyric Theatre Society
Gladys Moncrieff Award for Best New Talent
Allison Farrow, Claudia, Nine, Whitehorse Musical Theatre
* Robert Arnts, Anatoly, Chess, Ballarat Light Opera Company
Hannah Pietsch, Irene Malloy, Hello Dolly!, The Fabulous Nobody’s Theatre Company
Tristan Vanyai, Gavroche, Les Miserables, Warragul Theatre Company
Joel McLean, Marius, Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Marisa Quigley, Madame Thenardier, Les Miserables, Geelong Lyric Theatre Society
Design Award
Katherine Nelson, Masks, Once On This Island, Max Theatre
* Barry Pearce, Harem whites/bazaar roofings, Kismet, Babirra Music Theatre
Lianne Gough, Pirate ship, Peter Pan: The Croc Rock Musical, GSODA Junior Players
Steffan Van Lint, Lucianno Parissi & Leo Cursio, Scenic art, Guys and Dolls, Amateur Repertory Company
Noel Browne, Javert’s death scene, Les Miserables, Nova Theatre Company
Judges’ Awards
Ginny Smith, Performance (Aunt Eller), Oklahoma!, Panorama Youth Theatre
Carly Laughton, Performance (Laurey), Oklahoma!, Panorama Youth Theatre
Nolan Bradbury, Programme photography, Pippin, Doorstep Productions
Tania Hoar, Performance, Nine, Whitehorse Musical Theatre Colleen Cooper, Performance (Fraulein Kost), Cabaret, Altona City Theatre
Adam Bianco, Composition/Arrangement, The Lane, What’s Happening Amateur Theatre Stars
Jeska Shanahan, Performance, Little Shop of Horrors, People’s Playhouse
Edith Harrphy Award for Outstanding Service to Non-Professional Music Theatre
Geoff Tomkins
Venue
Alexander Theatre, Monash University Clayton