The Music Theatre Guild of Victoria Inc.

2004

 

Production of the Year

Paris, Stella Entertainment |

Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Chicago, Ballarat Lyric Theatre

*Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society |

The Soldier’s Wife, Shepparton Theatre Arts Group

Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre

Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

Is There Life After High School?, Fab Nobs Theatre

 

Junior Production of the Year

The Scarlet Pimpernel, St Leonard’s College

Fame – The Musical, The Peninsula School

Moses – The Musical, St Joseph’s College (Geelong)

*Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College

Guys and Dolls, Parade College

Calamity Jane, Ballarat Light Opera Company Juniors

 

Direction

Peter Fitzpatrick and Michael Coe, Paris, Stella Entertainment

Chris Bradtke, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Davina Smith Crowley, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Fred Fargher, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Peter McAlpine, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre

*Doug Mann, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Rob Robson, The Soldier’s Wife, Shepparton Theatre Arts Group

Lindy Crowe-Procaccino, Calamity Jane, Ballarat Light Opera Company Juniors

Noel Browne, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

Shaun Kingma, Is There Life After High School?, Fab Nobs Theatre

 

Musical Direction

Philip Carmody, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Andy McCalman, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Jayne Turner, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College

Ben Hudson, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre

*Michael Loughlin, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

Tricia Sargant, Aussierock, Shepparton Theatre Arts Group

Nicholas Buc, Hot Mikado, Windmill Theatre Company

 

Choreography

Roman Berry, Paris, Stella Entertainment

Scott Ponsford, Grease, Catchment Players of Darebin

Mark McCabe, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

*Fred Fargher, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Shana-Sandra Buriani-Gennai, Guys and Dolls, Parade College

Scott Hili, There’s No Business Like Show Business, Dandenong Theatre Company

Susan Lewis, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre

Miranda Brooks, Hot Mikado, Windmill Theatre Company

 

Settings

Damian Muller, Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company

Brenton Staples, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

David Dare, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Hal White Inc., Chicago, Ballarat Lyric Theatre

David Parsons, David Sutton, Rick Howden, The Wizard of Oz, Altona City Theatre

*Colin Mitchell, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre

Damian Muller, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Barry Pearce, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre

Noel Browne, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

 

Lighting

Michael Coe, Paris, Stella Entertainment

Mystic Design, Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company

Jamie Ivarsen, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Michele Domonkos, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Mystic Entertainmentz, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Jason Bovaird, There’s No Business Like Show Business, Dandenong Theatre Company

Michele Domonkos, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Martin Karklins, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre

*Noel Browne, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

Scott Opie, Aussierock, Shepparton Theatre Arts Group

 

Wardrobe

John Azzopardi, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Fred Fargher, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Nicole Black, The Wizard of Oz, Altona City Theatre

*Colin Mitchell, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre

Jenny Walshe and Jenny Kloester, Moses – The Musical, St Joseph’s College (Geelong)

Lindy Crowe-Procaccino and team, Calamity Jane, Ballarat Light Opera Company Juniors

Miranda Kalgovas, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre

Lida Harbord, Aussierock, Shepparton Theatre Arts Group

 

Technical Achievement

Paris, Stella Entertainment

Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company

Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Chicago, Ballarat Lyric Theatre

*Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre

Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre

Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

Aussierock, Shepparton Theatre Arts Group

 

Male Performer in a Leading Role

Lee Threadgold, Valjean, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Shaun Kingma, Javert, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Andrew Seeary, Billy Flynn, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Russell Hemming, Fred/Petruchio, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre

Charlie Kedmenec, Javert, Les Miserables, SLAMS Music Theatre Company

*Brad Beales, Sweeney Todd, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Ryan Meeking, The Soldier, The Soldier’s Wife, Shepparton Theatre Arts Group

Lee Threadgold, Mack Sennett, Mack and Mabel, CLOC Musical Theatre

Mike Gardiner, Dr Jekyll/Mr Hyde, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

 

Male Performer in a Supporting Role

Peter Dennis, Agamemnon, Paris, Stella Entertainment

Phil Haby, Menelaus, Paris, Stella Entertainment

Andrew Pennycuick, Enjolras, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Ben Mitchell, Jud Fry, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Andrew Davies, Ali Hakim, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Alan Edmondson, Amos Hart, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Dee Harlock, Mary Sunshine, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

*David Zierk, Tobias, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Andrew Dark, Anthony, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Andrew Gates, Pirelli, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Barry Mitchell, Mr MacAfee, Bye Bye Birdie, Whitehorse Musical Theatre

Jaison Hoernel, John Utterson, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

 

Female Performer in a Leading Role

Amy Lehpamer, Laurey, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Megan Bourke-O’Neil, Roxie Hart, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Chelsea Lewis, Lilli/Kate, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre

*Darylin Ramondo, Mrs Lovett, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Bianca Fenn, Rosie, The Soldier’s Wife, Shepparton Theatre Arts Group

Annie Hildebrand, Yum Yum, Hot Mikado, Windmill Theatre Company

 

Female Performer in a Supporting Role

Jessica Enes, Cassandra, Paris, Stella Entertainment

Barbara Hughes, Madame Thenardier, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

*Christine Gladki, Ado Annie, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Lorenne Whitecross, Matron “Mama” Morton, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Mylinda Joyce, Fantine, Les Miserables, SLAMS Music Theatre Company

Emily Zierk, Johanna, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Shandelle Cook, Beggar Woman, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Hannah Free, Emma Carew, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

 

Junior Performer (Male)

Tyler Hess, Benjy Stone, My Favorite Year, Holiday Actors

Omar Moustafa, Percy Blakeney, The Scarlet Pimpernel, St Leonard’s College

Brent Trotter, Nick Piazza, Fame – The Musical, Damascus College

Luke Butler, Mr Myers, Fame – The Musical, Damascus College

*Chris Anderson, Tevye, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College

Matthew Cameron, Motel, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College

Stephen Valeri, Nicely Nicely Johnson, Guys and Dolls, Parade College

Mark Bonanno, Linus, You’re A Good Man, Charlie Brown, Mackillop Catholic Regional College

 

Junior Performer (Female)

Angela Scundi, Helen, Paris, Stella Entertainment

Cassandra Mezo, Miss Adelaide, Guys and Dolls, Aitken College

Amy Lehpamer, Laurey, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Angela Scundi, Carmen Diaz, Fame – The Musical, The Peninsula School

Kate Macdonald, Miss Sherman, Fame – The Musical, The Peninsula School

Laura Burzacott, Charity Hope Valentine, Sweet Charity, ARC (Amateur Repertory Company)

*Rachelle Harvey, Golde, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies’ College in conjunction with Scotch College

Michelle Crupi, Miss Adelaide, Guys and Dolls, Parade College

Amy Harbour, Calamity Jane, Calamity Jane, Ballarat Light Opera Company Juniors

 

Dancer’s Award

Kassie Martin, Carousel, Dandenong Theatre Company

Francis Lawrence, Grease, Catchment Players of Darebin

Tristan Dyer, Fame – The Musical, The Peninsula School

Dean Berlingeri and break-dancing team, Fame – The Musical, Damascus College

*Francis Lawrence, Guys and Dolls, Parade College

Lyn Laister, The Pajama Game, MLOC Productions

Jessica Dubowik, You’re A Good Man, Charlie Brown, Mackillop Catholic Regional College

 

Gladys Moncrieff Award for Best New Talent

Aaron Pratt, Caiaphas, Jesus Christ Superstar, Cardinia Performing Arts Company

Frankie Bensch, Sky Masterson, Guys and Dolls, Aitken College

Omar Moustafa, Percy Blakeney, The Scarlet Pimpernel, St Leonard’s College

Emily Zierk, Johanna, Sweeney Todd, Geelong Lyric Theatre Society

Kyle Raftery, P.T. Barnum, Barnum, MLOC Productions

Lorenne Whitecross, Matron “Mama” Morton, Chicago, Ballarat Lyric Theatre

Michael Gate, Oscar, Sweet Charity, ARC (Amateur Repertory Company)

*Annie Hildebrand, Yum Yum, Hot Mikado, Windmill Theatre Company

 

Cameo Performance

*Robert Smith, Herod, Jesus Christ Superstar, Cardinia Performing Arts Company

Daniel Paoli, Joey Biltmore, Guys and Dolls, Aitken College

Kierin Murphy, President Roosevelt, Annie, Shepparton Theatre Arts Group

Luke Tonkin, Herod, Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company

Bert Dandy, Andrew Carnes, Oklahoma, Geelong Lyric Theatre Society

Alisa Tanaka-King, Grandma Tzeitel, Fiddler on the Roof, Presbyterian Ladies College in conjunction with Scotch College

 

Design Award

Michael Coe, Trojan Horse, Paris, Stella Entertainment

Stacey Gardoll, men’s costumes, The Scarlet Pimpernel, St Leonard’s College

Damian Muller, Road to Golgotha/crucifixion scenes, Jesus Christ Superstar, Ballarat Light Opera Company

Brenton Staples, barricade, Les Miserables, Whitehorse Musical Theatre

Colin Mitchell, scenic art, Kiss Me Kate, Leongatha Lyric Theatre

Andrew Elkington, burning bush, Moses – The Musical, St Joseph’s College (Geelong)

Michael Cooper/Andrew Seeary, Station/death of Carmen scene, Fame – The Musical, Damascus College

John Hall, bridge scene, West Side Story, Latrobe Theatre Company

Mark and Jannette Raynes, Joseph’s coat, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Panorama Theatre Company

*Sally Martin, barricade backcloth, Les Miserables, SLAMS Music Theatre Company

Jason Bovaird, computer/moving lighting, Jekyll and Hyde, Nova Music Theatre

 

Judges’ Awards

Judges’ Awards will be presented to individual members of Plenty

Ranges Theatre Company, Holiday Actors, Geelong Lyric Theatre

Society, Windmill Theatre Company, St Leonard’s College,

Damascus College and St Joseph’s College.

Alex Godfrey, Kathryn Maloney, Tony Wasley, Paige Lorensene,

Sophia Katos,

Leah Anderson, Brad Fischer, Plenty Ranges Theatre co.

 

Edith Harry Award

Ena Hall

 

Venue

Frankston Performing Arts Centre