The Music Theatre Guild of Victoria Inc.

1999

 

Production of the Year

* The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

You’re a Good Man, Charlie Brown, Altona City Theatre

The King and I, Geelong Lyric Theatre Society

* Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

Company, CLOC Musical Theatre

 

Junior Production of the Year

Pinocchio, Rainbow Theatre

* Labyrinth, Shepparton Kids in Theatre

The Little Mermaid, GSODA Junior Players

L’il Abner, Panorama Youth Theatre

Macbeth The Rock Opera, Latrobe Theatre Company

The Lion, the Witch and the Wardrobe, GSODA Junior Players

 

Direction

* Chris Bradtke, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Chris & Lynette White, Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Andrew Johnson/Erin McMahon, You’re a Good Man, Charlie Brown, Altona City Theatre

Howard Dandy, The King and I, Geelong Lyric Theatre Society

* Anna Marinelli, Joseph and the …Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

Rob Robson, Company, CLOC Musical Theatre

Aaron Joyner, Working, Monash University Musical Theatre

Company (MUMCo)

 

Musical Direction

Philip Carmody, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Kirk Skinner, Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Ben Hudson, Carousel, Mountain District Musical Society

Martin Macauley, Sweet Charity, Whitehorse Musical Theatre

Ben Bishop, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

* Sue Porter/Andrew Leach, Company, CLOC Musical Theatre

 

Choreography

Mandy Black/Brooke Soutar, Macbeth The Rock Opera, Latrobe Theatre Company

Fred Fargher, Oklahoma!, Ballarat Light Opera Company

Anne Peterson-Commons, My Fair Lady, Geelong Lyric Theatre Society

Lynette White, Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Tamara Finch, Sweet Charity, Whitehorse Musical Theatre

* Gwynda Rowe, Joseph and the …Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

 

Settings

* The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Oklahoma!, Ballarat Light Opera Company

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

South Pacific, Nova Theatre Company

The Sentimental Bloke, Ballarat Theatre Company

 

Lighting

Company, CLOC Musical Theatre

* The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Jesus Christ Superstar, SLAMS Music Theatre Company

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

Macbeth The Rock Opera, Latrobe Theatre Company

 

Wardrobe

Pinocchio, Rainbow Theatre

Labyrinth, Shepparton Kids in Theatre

The Little Mermaid, GSODA Junior Players

The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Oklahoma!, Ballarat Light Opera Company

The King and I, Geelong Lyric Theatre Society

Sweet Charity, Whitehorse Musical Theatre

* Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

 

Technical Achievement

* The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Oklahoma!, Ballarat Light Opera Company

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

Company, CLOC Musical Theatre

 

Male Performer in a Leading Role

Luke Hunter, Pinocchio, Pinocchio, Rainbow Theatre

Paul Keelan, Archibald Craven, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

James Eggleston, Curly, Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Tim Cant, Bobby, Crazy For You, CLOC Musical Theatre

Lee J. Threadgold, Billy Bigelow, Carousel, Mountain District Musical Society

Phillip Deppeler, Joseph, Joseph and the …Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

* Andrew Dark, Bobby, Company, CLOC Musical Theatre

 

Female Performer in a Leading Role

Sally Morrison, Laurey, Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Taryn McDonald, Julie Jordan, Carousel, Mountain District Musical Society

Stephanie Kelly, Charity Hope Valentine, Sweet Charity, Whitehorse Musical Theatre

Maryanne McCormack, Girl, Tell Me On A Sunday, Devanesen Productions

* Elizabeth Dark, Anna Leonowens, The King and I, Geelong Lyric Theatre Society

Michelle Buscemi, Narrator, Joseph and the …Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

 

Male Performer in a Supporting Role

David Mackay, Nicely Nicely Johnson, Guys and Dolls, Doorstep Productions

Paul Watson, Orin, Little Shop of Horrors, The Fabulous Nobodys Theatre Company

* James O’Donovan, Dickon, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Toby Truscott, Captain Lennox, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Zachary Brown, Jud Fry, Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Chris Hughes, Will Parker, Oklahoma!, Catchment Players of Darebin

Andrew Wild, Linus, You’re A Good Man, Charlie Brown, Altona City Theatre

Patrick Moloughney, Snoopy, You’re A Good Man, Charlie Brown, Altona City Theatre

Shaun Kingma, Pharoah, Joseph and the …Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

 

Female Performer in a Supporting Role

* Megan Coe, Martha, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Sallie Burke-Muller, Ado Annie, Oklahoma!, Ballarat Light Opera Company

Alexandra Clover, Carrie Pipperidge, Carousel, Mountain District Musical Society

Miranda Borman, Sally, You’re A Good Man, Chrlie Brown, Altona City Theatre

* Pam Christie, Amy, Company, CLOC Musical Theatre

Maree Barnett, April, Company, CLOC Musical Theatre

Ducky Blakey, Jobseeker, Working, Monash University Musical Theatre Company (MUMCo)

 

Junior Performer

* Leon Bryant, Hoggle, Labyrinth, Shepparton Kids in Theatre

Josh Bryant, Ludo, Labyrinth, Shepparton Kids in Theatre

Christina Pricket, Mary Lennox, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Jessica McGregor, Mary Lennox, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Darcy Bonser, Colin Craven, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Robert Dora, Colin Craven, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Brandon Burns, Prince Chululonghorn, The King and I, Geelong Lyric Theatre Society

Layke Rossiello, Louis Leonowens, The King and I, Geelong Lyric Theatre Society

 

Dancer’s Award

* Sheree Nash, Guys and Dolls, Doorstep Productions

Ellin Rijs, Macbeth The Rock Opera, Latrobe Theatre Company

Kim Smith, Follies, Latrobe Theatre Company

Connie Kechagias, Brigadoon, MLOC Productions

 

Gladys Moncrieff Award for Best New Talent

* Scott Popovic, The King, The King and I, Geelong Lyric Theatre Society

Sian Pendry, Lily Craven, The Secret Garden, Whitehorse Musical Theatre

Lisa Robinson, Tuptim, The King and I, Dandenong Theatre Company

Jenny Galati, Katie Brown, Calamity Jane, St Matthew’s Musical Society

 

Design Award

* Kel Pearson, The Hurdy-gurdy, Pinocchio, Rainbow Theatre

Don Nicholson, The Ludo costume, Labyrinth, Shepparton Kids in Theatre

Don Nicholson, The Doorknockers, Labyrinth, Shepparton Kids in Theatre

James McMath, Audrey 2 puppet, Little Shop of Horrors, The Fabulous Nobodys Theatre Co.

Amanda Burt, The White Horses, The Lion, the Witch and the Wardrobe, GSODA Junior Players

Mark Raynes, The Camel, Joseph and the …Dreamcoat, PLOS Musical Productions

Brad Smith, Hair and Wigs, Sweet Charity, Whitehorse Musical Theatre

Clare Collins, Programme, The King and I, Dandenong Theatre Company

Noel Browne, The Plane, South Pacific, Nova Theatre Company

 

Judges’ Awards

Lisa Cosato, Performance, Joseph and the …Dreamcoat, Catchment Players of Darebin

Shannon Woollard, Performance, Company, CLOC Musical Theatre

David Horne GSODA Junior Players

Nicky Pomeroy

Nicole McDonald

Cameron Mannix, Performance (Fagin), Oliver!, Nova Theatre Company

 

Edith Harrphy Award for Outstanding Service to Non-Professional Music Theatre

Sue Porter

 

Venue

Alexander Theatre, Monash University Clayton