The Music Theatre Guild of Victoria Inc.

1997

 

Production of the Year

A Chorus Line, Altona City Theatre

Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

Godspell, Catchment Players of Darebin

* Chess, CLOC Musical Theatre

Song and Dance, CLOC Musical Theatre

Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

 

Direction

* Susan Lewis, A Chorus Line, Altona City Theatre

Fred Fargher, Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

Malcolm Sanders, Godspell, Catchment Players of Darebin

* Rob Robson, Chess, CLOC Musical Theatre

Chris Bradtke, Song and Dance, CLOC Musical Theatre

Darylin Ramondo, Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

 

Musical Direction

Sue Porter, A Chorus Line, Altona City Theatre

Bill Miles, West Side Story, Catchment Players of Darebin

* Andrew Leach, Chess, CLOC Musical Theatre

Sue Porter, Song and Dance, CLOC Musical Theatre

Geoff Tomkins, Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

Bev Woodford, Me and My Girl, PLOS Musical Productions

 

Choreography

Susan Lewis, A Chorus Line, Altona City Theatre

Fred Fargher, Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

Susan Lewis, West Side Story, Catchment Players of Darebin

* Christine Barratt, Song and Dance, CLOC Musical Theatre

Sheree Nash, Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

 

Settings

* Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

Godspell, Catchment Players of Darebin

Chess, CLOC Musical Theatre

Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

Hot Mikado, Fabulous Nobodys Theatre Company

 

Wardrobe

* Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

Chess, CLOC Musical Theatre

Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

Showboat, Nova Theatre Company

Peter Pan, Rainbow Theatre Company

Brigadoon, Williamstown Light Opera Company

Lighting

A Chorus Line, Altona City Theatre

Godspell, Catchment Players of Darebin

Chess, CLOC Musical Theatre

* Song and Dance, CLOC Musical Theatre

Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

Godspell, Warrnambool Theatre Company

 

Technical Achievement

A Chorus Line, Altona City Theatre

Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

* Chess, CLOC Musical Theatre

Song and Dance, CLOC Musical Theatre

Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

 

Female Performer in a Major Role

Francesca Arena, Song and Dance, CLOC Musical Theatre

Elizabeth Dark, A Chorus Line, Altona City Theatre

* Elizabeth Dark, The Sound of Music, Geelong Lyric Theatre Society

Dianne Paragreen, Annie, Foster AMDA

Emma Powell, Song and Dance, CLOC Musical Theatre

 

Male Performer in a Major Role

Mark Brookman, Jesus Christ Superstar, Doorstep Productions

Michael Cook, Me and My Girl, PLOS Musical Productions

Andrew Dark, West Side Story, Catchment Players of Darebin

Chris Hughes, Chess, CLOC Musical Theatre

* Paul Scott-Williams, Chess, CLOC Musical Theatre

Glenn Ritchie, Brigadoon, Williamstown Light Opera Company

 

Female Performer in a Supporting Role

Terri Agnew, The Sound of Music, Geelong Lyric Theatre Society

Brigid B. DeNeefe, ShowBoat, Nova Theatre Company

Liz Garnsworthy, A Chorus Line, Altona City Theatre

Anna Marinelli, Hot Mikado, Fabulous Nobodys Theatre Company

Lisa Minett, Song and Dance, CLOC Musical Theatre

* Sally Burke Muller, Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

Tanya Smith, Fiddler on the Roof, St Matthew’s Musical Society

Helen Yotis, Hot Mikado, Fabulous Nobodys Theatre Company

 

Male Performer in a Supporting Role

* Tim Barsby, A Chorus Line, Altona City Theatre

David Gedicke, Chess, CLOC Musical Theatre

Andrew Johnson, Chess, CLOC Musical Theatre

Jason Muller, Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

Steve O’Neil, Hello, Dolly!, Ballarat Light Opera Company

Mark Sheedy, Chess, CLOC Musical Theatre

Junior Performer

Anthony Hammer, Oliver!, SLAMS Music Theatre Company

Elise Hearst, Bye Bye Birdie, Bialik College

Marie Hemming, Annie, Foster AMDA

* Timothy McCallum, The Sound of Music, Geelong Lyric Theatre Society

Tom Salisbury, Enchantment of Beauty and the Beast, Echuca High School

 

Dancer’s Award

Rebecca Jeffs

 

Gladys Moncrieff Award for Outstanding New Talent

Mark Brookman

 

Judges’ Awards

Make-up, Nova Theatre Company

Stephanie Kelly

Nicholas Coughlin

Nicholas Hedger

Ian Lancake

Miranda Lawrence

Paul Barton

 

Musician’s Award

Corey Hall

 

Edith Harrphy Award for Outstanding Service to Non-Professional Music Theatre

Peter Dale

 

Venue

Alexander Theatre, Monash University Clayton