The Music Theatre Guild of Victoria Inc.

1996

 

Production of the Year

* Me and My Girl, Ballarat Light Opera Company

Pirates of Penzance, Catchment Players of Darebin

Hair, Catchment Players of Darebin

42nd Street, CLOC Musical Theatre

City of Angels, CLOC Musical Theatre

Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

City of Angels, Whitehorse Musical Theatre

 

Junior Production

The Wizard of Oz, GSODA Junior Players

* Guys and Dolls, Panorama Youth Theatre

 

Direction

Alan Burrows, 42nd Street, CLOC Musical Theatre

John Davitt, Little Shop of Horrors, Essendon Community Arts Theatre

* Fred Fargher, Me and My Girl, Ballarat Light Opera Company

Neil Goodwin, 42nd Street, Leongatha Lyric Theatre

Hugh Halliday, The Best Little Whorehouse in Texas, Ballarat Lyric Theatre

Rob Robson, Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

 

Musical Direction

Nick Bailey, City of Angels, CLOC Musical Theatre

Brian Davis, Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

Andrew Leach, Me and My Girl, Whitehorse Musical Theatre

Norm Newey, Me and My Girl, Ballarat Light Opera Company

Sue Porter, 42nd Street, CLOC Musical Theatre

* Kirk Skinner, City of Angels, Whitehorse Musical Theatre

 

Choreography

Heather Coyne, Jesus Christ Superstar, Ballarat Lyric Theatre

Fred Fargher, Me and My Girl, Ballarat Light Opera Company

* Tamara Finch, Hair, Catchment Players of Darebin

Neil Goodwin/Lisa Pellin, 42nd Street, Leongatha Lyric Theatre

* Susan Lewis, 42nd Street, CLOC Musical Theatre

Sue Salvato, 42nd Street, PLOS Musical Productions

 

Settings

The Good Companions, Ballarat Grammar School

The Best Little Whorehouse in Texas, Ballarat Lyric Theatre

Pirates of Penzance, Catchment Players of Darebin

* City of Angels, CLOC Musical Theatre

The King and I, Nova Theatre Company

City of Angels, Whitehorse Musical Theatre

Me and My Girl, Whitehorse Musical Theatre

 

Wardrobe

Me and My Girl, Ballarat Light Opera Company

Jesus Christ Superstar, Ballarat Lyric Theatre

* Pirates of Penzance, Catchment Players of Darebin

42nd Street, CLOC Musical Theatre

The Wizard of Oz, GSODA Junior Players

The King and I, Nova Theatre Company

The Wizard of Oz, Shepparton Theatre Arts Group

 

Lighting

The Best Little Whorehouse in Texas, Ballarat Lyric Theatre

Jesus Christ Superstar, Ballarat Lyric Theatre

* 42nd Street, CLOC Musical Theatre

Evita, Doorstep Productions

The King and I, Nova Theatre Company

Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

 

Technical Achievement

The Best Little Whorehouse in Texas, Ballarat Lyric Theatre

42nd Street, CLOC Musical Theatre

Little Shop of Horrors, Essendon Community Arts Theatre

* City of Angels, CLOC Musical Theatre

Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

City of Angels, Whitehorse Musical Theatre

 

Female Performer in a Leading Role

Rebecca Bone, Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

* Pam Christie, Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

Elizabeth Dark, City of Angels, CLOC Musical Theatre

Fiona Hanrahan, Me and My Girl, Ballarat Light Opera Company

Wendy Holgate, The Best Little Whorehouse in Texas, Ballarat Lyric Theatre

Suzanne Ryrie, 42nd Street, CLOC Musical Theatre

 

Male Performer in a Leading Role

Chris Bradtke, Assassins, Altona City Theatre

Paul Keelan, Assassins, Altona City Theatre

Andrew Johnson, City of Angels, Whitehorse Musical Theatre

David O’Brien, A Day in Hollywood/A Night in the Ukraine, Festival

Theatre Company

* Steve O’Neil, Me and My Girl, Ballarat Light Opera Company

Derek Rowe, Oklahoma!, Warrnambool Theatre Company

 

Female Performer in a Supporting Role

Cindy Bateup, Chess, Geelong Lyric Theatre Society/GSODA

Suzanne Crittenden, Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

* Jan Deane, Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

Rachel Fanning, Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

Barbara Hughes, Assassins, Altona City Theatre

Val Wilson, 42nd Street, Leongatha Lyric Theatre

 

Male Performer in a Supporting Role

* Randall Berger, Assassins, Altona City Theatre

Andrew Crowden, Oklahoma!, Warrnambool Theatre Company

Mark Dooley, Into the Woods, Shepparton Theatre Arts Group

Philip Hartley, The Fantasticks, Williamstown Light Opera Company

Marc McIntyre, The Wizard of Oz, Shepparton Theatre Arts Group

Bob McKell, Me and My Girl, Whitehorse Musical Theatre

Andrew Roberts, Assassins, Altona City Theatre

Les Terrill, Phantom, Altona City Theatre

 

Junior Performer

David Bowen, Jesus Christ Superstar, Ballarat Lyric Theatre

* Alan Davies, Oliver!, Geelong Lyric Theatre Society

David Palliser, The King and I, Nova Theatre Company

Matt Woodford, Guys and Dolls, Panorama Youth Theatre

 

Gladys Moncrieff Award for Notable New Talent

* Catherine Ashton-Smith, Nova Theatre Company

Rebecca Bone, Shepparton Theatre Arts Group

Bill Broom, Geelong Lyric Theatre Society/GSODA

 

Judges’ Awards

Kristy Raynes

Shona McBride

Erik Rinkel, Direction, Barnum, PLOS Musical Productions

Fran Boyd, Ticket Secretary, Whitehorse Musical Theatre

David Gedicke, Performance (Heathersett), Me and My Girl, Whitehorse Musical Theatre

Sam Iredale

Luke Hunter

 

Musician’s Award

Justin Jacobs, Kellie Ryan

 

Special Award for Notable Service to Non-Professional Music Theatre

Mary Wright, Alan Green, Roz Gaffney

 

Edith Harrphy Award for Outstanding Service to Non-Professional Music Theatre

John Burrett

 

Venue

Alexander Theatre, Monash University Clayton