The Music Theatre Guild of Victoria Inc.

1994

 

Production of the Year

Anything Goes, Whitehorse Musical Theatre

Bye Bye Birdie, Ballarat Light Opera Company Juniors

Gypsy, Whitehorse Musical Theatre

* Into the Woods, CLOC Musical Theatre,

* Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

A Slice of Saturday Night, TriHard Productions

 

Direction

Peter Nethercote, Billy, Ballarat College & Queens Anglican

Grammar

Fiona Hanrahan, Bye Bye Birdie, Ballarat Light Opera Company Juniors

David Wilson, Into the Woods, CLOC Musical Theatre

* Rob Robson, Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

Patrick Gleeson, Pippin, Panorama Youth Theatre

Chris Baldock, A Slice of Saturday Night, TriHard Productions

 

Musical Direction

Kirk Skinner, Anything Goes, Whitehorse Musical Theatre

Nick Bailey, Fiddler on the Roof, Altona City Theatre

Berwyn Roberts, Guys and Dolls, Nova Theatre Company

Nick Bailey, Into the Woods, CLOC Musical Theatre

* Jeff Cable/Brian Davis, Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

Tom Ryan, A Slice of Saturday Night, TriHard Productions

 

Choreography

Vanessa Bate, Anything Goes, Whitehorse Musical Theatre

* Fiona Hanrahan, Bye Bye Birdie, Ballarat Light Opera Company Juniors

Lynette White, Gypsy, Whitehorse Musical Theatre

Gabriella Belli, Seven Brides for Seven Brothers, Dandenong Light Opera Company

Tamara Finch, A Slice of Saturday Night, TriHard Productions

Sue Salvato, Talk of the Town, PLOS Musical Productions

 

Settings

Billy, Ballarat College & Queens Anglican Grammar

Bye Bye Birdie, Ballarat Light Opera Company Juniors

Gypsy, Whitehorse Musical Theatre

* Into the Woods, CLOC Musical Theatre

Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

South Pacific, Green Shed Theatre Company

 

Wardrobe

Bye Bye Birdie, Ballarat Light Opera Company Juniors

HMS Pinafore, Geelong Lyric Theatre Society

Into the Woods, CLOC Musical Theatre

Sinbad, GSODA Junior Players

* Talk of the Town, PLOS

Gypsy, Whitehorse Musical Theatre

 

Lighting

* Into the Woods, CLOC Musical Theatre

Les Miserables, Ballarat Lyric Theatre Company

Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Groups

Les Miserables, SLAMS Music Theatre Company

Pippin, Panorama Youth Theatre

South Pacific, Green Shed Theatre Company

 

Technical Achievement

Billy, Ballarat College & Queens College Anglican Grammar

Bye Bye Birdie, Ballarat Light Opera Company Juniors

Gypsy, Whitehorse Musical Theatre

* Into the Woods, CLOC Musical Theatre

Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

 

Female Performer in a Leading Role

Miranda Barbar, Chess, Trinity College Music Theatre

Anne Carne, Guys and Dolls, Nova Theatre Company

Abigail Richardson, Gypsy, Whitehorse Musical Theatre

* Carolyn Waddell, Anything Goes, Whitehorse Musical Theatre

Carolyn Waddell, Into the Woods, CLOC Musical Theatre

 

Male Performer in a Leading Role

Ric Burkett, Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

* Paul Keelan, Into the Woods, CLOC Musical Theatre

Andrew Roberts, Gypsy, Whitehorse Musical Theatre

Paul Ross, Les Miserables, SLAMS Music Theatre Company

Mark Spencer, Chess, Trinity College Musical Theatre

Les Terrill, Fiddler on the Roof, Altona City Theatre

 

Female Performer in a Supporting Role

* Megan Ashforth, Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

Pam Christie, Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

Jan Deane, Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

Fiona Hanrahan, Les Miserables, Ballarat Lyric Theatre Company

Patricia McCracken, Into the Woods, CLOC Musical Theatre

 

Male Performer in a Supporting Role

* Trevor Alexander, Into the Woods, CLOC Musical Theatre

Simon Maiden, Into the Woods, CLOC Musical Theatre

Philip Oakes, Les Miserables, Shepparton Theatre Arts Group

Andrew Watt, South Pacific, Green Shed Theatre Company

Philip Wheeldon, Les Miserables, Ballarat Lyric Theatre

Junior Performer

Camilla Blombury, Gypsy, Whitehorse Musical Theatre

Andrew Bongiorno, Bye Bye Birdie, Ballarat Light Opera Company Juniors

* Lauren Cattach, Annie, Nova Theatre Company

Fleur Gilbert, Billy, Ballarat College & Queens Anglican Grammar

Taryn McDonald, Billy, Ballarat College & Queens Anglican Grammar

Mark Sinclair, Bye Bye Birdie, Ballarat Light Opera Company Juniors

 

Gladys Moncrieff Award for Notable New Talent

Luke Marshall, Altona City Theatre

Elspeth McKenzie, CLOC Musical Theatre

Narelle Morgan, Altona City Theatre

Rochelle Paterson, Altona City Theatre

* Mark Spencer, Trinity College Music Theatre

 

Judges’ Awards

Paul Biencourt, PLOS

Daniel Kernaghan

Jane Moore

Anne-Marie Sullivan

Renee Palmer

Joy Irvine

 

Edith Harrhy Award for Outstanding Service to Non-Professional Music Theatre

Rod Collier, Peter Torrens

 

Venue

Alexander Theatre, Monash University Clayton