The Music Theatre Guild of Victoria Inc.

1991

 

 

Production of the Year

Annie, Whitehorse Musical Theatre

Chess, Festival Theatre Company

Little Shop of Horrors, Geelong Musical Comedy Company

Metropolis, Monash University Musical Theatre Company (MUMCO)

Sweet Charity, CLOC Musical Theatre

* West Side Story, Limelight Productions

 

 

Direction

Brad Smith, Annie, Whitehorse Musical Theatre

Chris Bradtke, Chess, Festival Theatre Company

Howard Dandy, Little Shop of Horrors, Geelong Musical Comedy Company

Russell Murphy, Metropolis, Monash University Musical Theatre Company (MUMCO)

* Neil Goodwin, West Side Story, Limelight Productions

 

 

Musical Direction

Steven Bowler, Annie, Whitehorse Musical Theatre

Kirk Skinner, Chess, Festival Theatre Company

* Kathleen McGuire, Metropolis, Monash University Musical Theatre Company (MUMCO)

Mark Jones, Sweeney Todd, Catchment Players of Preston

Timothy Smith, Sweet Charity, CLOC Musical Theatre

 

 

Choreography

Lynette Bailey, Annie, Whitehorse Musical Theatre

Vanessa Bate, Kiss Me, Kate, CLOC Musical Theatre

Kirralee Badham, Little Shop of Horrors, Geelong Musical Comedy Company

Anne Peterson-Commons, Mame, Geelong Musical Comedy Company

* Neil Goodwin/Gabriella Belli, West Side Story, Limelight Productions

 

 

Settings

* Annie, Whitehorse Musical Theatre Little Shop of Horrors,Geelong Musical Comedy Company

Metropolis, Monash University Musical Theatre Company (MUMCO)

Sweet Charity, CLOC Musical Theatre

* West Side Story, Limelight Productions

 

 

Wardrobe

Hans Christian Anderson, Foote Street Theatre Company

Oliver!, Nova Theatre Company

* Peter Pan, GSODA Junior Players

Putting on the Ritz, Peninsula Light Operatic Society

Little Shop of Horrors, Geelong Musical Comedy Company

 

 

 

Lighting

Little Shop of Horrors, Geelong Musical Comedy Company

Metropolis, Monash University Musical Theatre Company (MUMCO)

Peter Pan, GSODA Junior Players

Sweet Charity, CLOC Musical Theatre

* West Side Story, Limelight Productions

 

 

Technical Achievement

* Little Shop of Horrors, Geelong Musical Comedy Company

Metropolis, Monash University Musical Theatre Company (MUMCO)

Peter Pan, GSODA Junior Players

Sweet Charity, CLOC Musical Theatre

West Side Story, Limelight Productions

 

 

Actress of the Year in a Major Role

Judith Roberts, Annie, Whitehorse Musical Theatre

Tracey Kriz-Porker, Carousel, Ballarat Light Opera Company

April Keating, Chess, Festival Theatre Company

* Michelle Lee, Metropolis, Monash University Musical Theatre Company (MUMCO)

Wendy Holgate, Sweeney Todd, Catchment Players of Preston

Debra Mitchell, Oliver!, Nova Theatre Company

 

 

Actor of the Year in a Major Role

* Geoffrey Baird, Biograph Girl, Sandringham Light Opera Company

Peter Blizzard-Allen, Kiss Me, Kate, CLOC Musical Theatre

Karlis Zaid, Metropolis, Monash University Musical Theatre Company (MUMCO)

Jason Wasley, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Creswick Amateur Theatre

Andrew Dark, Pirates of Penznace, Ballarat Begonia Festival

Peter Nethercote, Pirates of Penzance, Ballarat Beginia Festival

 

 

Actress in a Supporting Role

Melissa Langton, Chess, Festival Theatre Company

Jenny Johnson, Frederica, Latrobe Light Opera Society

Reyna Hudgell, Mame, Geelong Musical Comedy Company

Joan Stephenson, The Music Man, Nova Theatre Company

Christine Andrew, Sweet Charity, CLOC Musical Theatre

* Gabriella Belli, West Side Story, Limelight Productions

 

 

Actor in a Supporting Role

Geoff Harrison, Chess, Festival Theatre Company

Andrew Guthrie, The Desert Song, Dandenong Light Opera Company

* Chris Hayes, Little Shop of Horrors, Geelong Musical Comedy Company

Steven Ritchie, Sweeney Todd, Catchment Players of Preston Craig Fisher,

Sweeney Todd, Altona City Theatre Fred Fargher,

Pirates of Penzance, Ballarat Begonia Festival

 

 

Gladys Moncrieff Award for Outstanding New Talent

Andrea McEwan, Annie, Whitehorse Musical Theatre

* April Keating, Chess, Festival Theatre Company

Jason Wasley, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Creswick Amateur Theatre

Shaun Kingma, Oliver!, Nova Theatre Company

Louisa Graham, Peter Pan, GSODA Junior Players

 

 

Judges Awards

Eileen Knight

Andrew Dark

Andrew Guthrie

David Rogers-Smith, Performance, Sweeney Todd, Catchment Players of Preston

Lynette Bailey Creswick Amateur Theatre

Ewan Coster

 

 

Edith Harrphy Award for Outstanding Service to Non- rofessional Music Theatre

Arch Dyer

 

 

Venue

Alexander Theatre, Monash University Clayton