The Music Theatre Guild of Victoria Inc.

1993

 

 

Production

Fiddler on the Roof, Green Shed Theatre Co

Funny Girl, CLOC Musical Theatre

* Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Pippin, Geelong Musical Comedy Co

Pippin, Williamstown Light Opera Co

 

Direction

Neil Goodwin, Fiddler on the Roof, Green Shed Theatre Co

Alan Burrows, Funny Girl, CLOC Musical Theatre

* Chris Bradtke, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Howard Dandy, Pippin, Geelong Musical Comedy Co

Brendan O’Donnell, Sweeny Todd, Whitefrairs Theatre Players

 

Musical Direction

Nick Bailey, On Your Toes, Nova Theatre Co

Barbara Derham, Pirates of Penzance, Latrobe Theatre Co

Martin Macauley, Sweeney Todd, Whitefrairs Theatre Co

Timothy Smith, The Bakers Wife, Festival Theatre Co

* Nick Bailey, Westside Story, Altona City Theatre

 

Choreography

Tamara Smith, Pippin, Williamstown Light Opera Co

Fiona Hanrahan, The King and I, Ballarat Light Opera Co

* Susan Lewis, Westside Story, Altona City Theatre

Karin Murphy-Ellis, Sweet Charity, Leongatha Lyric Theatre

Sheree Nash-Cassio, Pippin, Geelong Musical Comedy Co

 

Settings

Fiddler on the Roof, Green Shed Theatre Co

Funny Girl, CLOC Musical Theatre

* Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Pippin, Geelong Musical Comedy Co

Pippin, Williamstown Light Opera Co

Westside Story, Altona City Theatre

Little Shop of Horrors, Altona City Theatre

 

Wardrobe

Les Miserables, CLOC Musical Theatre

My Fair Lady, Ballarat and Queens Anglican Grammar School

* Pippin, Geelong Musical Comedy Co

Pippin, Williamstown Light Opera Co

Sweet Charity, Leongatha Lyric Theatre

 

Lighting

Fiddler on the Roof, Green Shed Theatre Co

Funny Girl, CLOC Musical Theatre

* Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Little Shop of Horrors, Altona City Theatre

Pirates of Penzance, Latrobe Theatre Co

Sweet Charity, Leongatha Lyric Theatre

 

Technical Achievement

Fiddler on the Roof, Green Shed Theatre Co

Funny Girl, CLOC Musical Theatre

* Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Pippin, Geelong Musical Comedy Co

Westside Story, Altona City Theatre

 

Actress in a Leading Role

Miranda Barber, Evita, Trinity College Music Theatre

Belinda King, Sweeney Todd, Whitefrairs Theatre Players

Diane Morgan, Damn Yankees, Dandenong Light Opera Co

* Emma Powell, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Jenny Tudor, The King and I, Ballarat Light Opera Co

Carolyn Waddell, On the Town, Whitehorse Musical Theatre

 

Actor in a Leading Role

* Garry Baade, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

John Black, Fiddler on the Roof, Green Shed Theatre Co

Brendan Coustley, On the Town, Whitehorse Musical Theatre

* Mark Dickson, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Brain Griffin, Little Me, Whitehorse Musical Theatre

David McKay, Sweet Charity, Leongatha Lyric Theatre

David McLean, Sweeny Todd, Whitefrairs Theatre Players

Andrew Wild, Pippin, Williamstown Light Opera Co

 

Actress in a Supporting Role

Susan Arnold, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Monica Bravo, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Megan Coe, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Nancy Dell, Funny Girl, CLOC Musical Theatre

Melissa Langton, The Bakers Wife, Festival Theatre Co

Dot Parker, Funny Girl, CLOC Musical Theatre

* Emma Powell, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

 

Actor in a Supporting Role

Michael Fletcher, Sleeping Beauty, Rainbow Theatre Co

Kelley Green, Sweeny Todd, Whitefrairs Theatre Players

Scott J Hendry, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Karl Huml, Pirates of Penzance, Latrobe Theatre Co

Paul Kennedy, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

* Marcus Millers, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Steve Murray, Funny Girl, CLOC Musical Theatre

Dennis Rebic, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

 

Junior Award

Andrew Bongiorno, The King and I, Ballarat Light Opera Co

* Elizabeth Bradtke, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

Julie Garnham, My Fair Lady, Ballarat and Queens Anglican Grammar School

Charles Hertzog, Les Miserables, CLOC Musical Theatre

* Oliver Knuckey,  Les Miserables, CLOC Musical Theatre

 

Gladys Moncrieff Award for First Performance in a Featured Role

Paul Nee

  

Judges Awards

Blake Fischer

Arrigo Dorissa

Karl Humi

Andrew Bongiorno, Ballarat Light Opera Company

Lisa Minett

Julie Argyle

Leanne Westblade

Babirra Music Theatre

Stagestruck Productions

Whitefrairs Theatre Players

Whitehorse Musical Theatre

 

Edith Harrhy Award for Outstanding Services to Non-Professional Theatre

Maureen Hollier

 

Venue

Alexander Theatre, Monash University Clayton